ÚVODNÍ STRANA
KDO JSME
PUBLIKACE
OBJEDNAT
KODEX
ZAJÍMAVÉ ODKAZY
DOPORUČENÁ LITERATURA
MOTIVAČNÍ CITÁTY
ZPRAVODAJ
OHLASY
ENGLISH
SVENSKA
KONTAKT

OBJEDNÁVKA


Nejneobyčejnější tajemství - Earl Nightingale

S nahrávkou Nejneobyčejnější tajemství otevřel Earl Nightingale mysl milionům lidí na celém světě objevem "staneme se tím, na co myslíme".
 
Earl Nightingale se narodil v Los Angeles v Kalifornii v roce 1921. Když mu bylo dvanáct let, jeho otec odešel od rodiny a matka zůstala sama s třemi syny. Bylo to v době Velké krize, kdy miliony lidí byly nezaměstnány. Matka pracovala v textilní továrně, aby zajistila své děti. Zatímco chudoba zjevně netrápila mnohé Earlovy vrstevníky, Earla trápila. Malý Earl hladověl po poznání. Hledal odpověď na otázku, jak může někdo dosáhnout svých cílů, které jsou pro něho důležité, když začíná od nuly, nemá nějaké zvláštní výhody a zároveň dokáže obohatit druhé? Chtěl vědět, proč byli tak chudí, zatímco jiní byli bohatí. Zajímal se, proč jsou někteří lidé š?astní a jiní neš?astní. Jednoduše řečeno, co způsobuje, že lidé jsou tím, čím jsou.
 
Zdálo se, že mu nikdo v jeho okolí nedokázal uspokojivě odpovědět a tak se vydal do knihovny v naději, že někdo odpověď na jeho otázku již někde napsal. Začal se věnovat průzkumu, který se protáhl na dvacet let a který zavedl Earla ke studiu světových náboženství, filozofie a psychologie.
 
V sedmnácti zatoužil po změně a zajímavých místech a vstoupil do válečného námořnictva. U námořnictva měl možnost cestovat, i když se nedostal dál než na Havaj. Byl jedním z vojáků z bitevní lodi Arizona, kteří přežili útok Japonců na Pearl Harbor v roce 1941. Před odchodem z armády si v severní Karolíně všiml nové rozhlasové stanice, požádal o práci a takto začala jeho rozhlasová kariéra.
 
Po válce přešel Earl do stanice KTAR ve Fenixu odkud se díky svému talentu vypracoval až do CBS, kde dal svůj hlas jednomu dětskému hrdinovi, díky čemuž se rychle stal legendou pro děti po celé Americe. 
 
V roce 1956 byl tak úspěšný, že mohl odejít do penze ve věku 35 let. Bylo to poněkud neobvyklé jít do "důchodu" v tak mladém věku a několik novin a časopisů tomu věnovalo své články. Earl sám píše: "Myslím si, že zájem vzbudila skutečnost, že lidé si myslí, že důchod znamená trávit čas někde na pláži posloucháním jak vám kornatějí žíly. To však není moje představa důchodu a vsadím se, že ani vaše. Moje představa důchodu je dělat všechny věci, které jste vždycky chtěli dělat, kdy se vám zachce. Konec konců, už mnoho let jste pracovali plnou rychlostí, takže stejně ani nemůžete přestat, i kdyby jste chtěli."
 
V té době také zakoupil malou pojiš?ovací společnost, ve které každou sobotu ráno dával motivační přednášky obchodním zástupcům a doufal, že je dokáže inspirovat k nejlepším výsledkům. Jednoho dne řekl řediteli obchodního úseku, že by si chtěl vzít na pár týdnů dovolenou. Protože obchodní zástupci velmi záviseli na jeho povzbuzujících přednáškách, ředitel projevil obavu, že prodej v jeho nepřítomnosti silně poklesne. Earl přišel s nápadem, že něco nahraje, co si budou moci přehrávat v době jeho nepřítomnosti.
 
Earl přemýšlel, co by napsal, až jednou v noci dostal inspiraci a věděl přesně, co chce říci. Vstal, posadil se za psací stroj a napsal krátký vzkaz. Na druhý den ráno text nahrál a vydal jako gramofonovou desku. Poselství obsahovalo nejcennější informace, které se vůbec kdy naučil - závěry, které hledal a našel v knížkách, které četl od svych devíti let. V té době však tuto pravdu neviděl, protože hledal něco jiného -- hledal odpověď na otázku, proč byli tak chudí a co je příčinou toho, že lidé jsou tím, čím jsou.
 
Odpověď dostal v devětadvaceti, když četl Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla. "Rozsvítilo" se mu, když četl slova "jsme tím, na co myslíme". Náhle poznal, že čte znovu a znovu stejnou pravdu, pravdu, která se nachází v Bibli, učení Buddhově, záznamech Lao Tse, a v dílech Emersonových: "Staneme se tím, na co myslíme" nebo "Jak zaseješ, tak sklidíš".
 
Pochopitelně se nemůžeme stát ničím jiným, než tím, na co myslíme!
 
Díky tomuto osvícení napsal Earl svůj vzkaz Nejneobyčejnější tajemství. Sám řekl, že to takto nazval, protože ironií je, že skutečnost, že se staneme tím, čím se staneme, není vůbec žádným "tajemstvím" a proto je "podivné, zvláštní, neobyčejné", že o tom vůbec nevíme.
 
Earl dal nahrávku svému řediteli a odjel na dovolenou. Když se vrátil, překvapilo ho, s jakou odezvou se nahrávka setkala. Všichni, kdo ji slyšeli, ji chtěli mít. Ale vzhledem k tomu, že ji neposlouchali sami, ale pouštěli ji i svým rodinám a přátelům, tak ji také chtěli vlastnit všichni ostatní.
 
Během krátké doby získalo Nejneobyčejnější tajemství Zlatou desku, díky prodeji, který přesahoval milion kusů. Toto ocenění do té doby nezískala žádná jiná nahrávka s mluveným slovem. Nejneobyčejnější tajemství položilo základy průmyslu "rozvoje osobního růstu". Earl Nightingale je nyní považován za "děkana motivace". Během svého života napsal a nahrál přes 7 000 rozhlasových programů, 250 audio programů a mnoho televizní pořadů.
 
Když Earl Nightingale umřel v březnu v roce 1989, Paul Harvey to oznámil ve svém vysílání slovy: "Podmanivý zpěv slavíka (nightingale = slavík) utichl. Earl Nightingale nikdy nedopustil, aby neuběhl den, kdy by se nenaučil něčemu novému a to pro změnu nepředal dalším lidem. To byl jeho život." Dnes je Earl Nightingale považován za významného filozofa současnosti a jeho programy a nahrávky stále inspirují nové a nové lidi na celém světě k tomu, aby usilovali o dosažení svých nejvyšších cílů.
 

OBJEDNAT     OHLASY